18 listopada 2021 r. naszą Szkołę odwiedził p. Piotr Strzeżysz - podróżnik, pisarz, fotograf, jak sam siebie określił, pasjonat „alternatywnego stylu życia” polegającego na podróżowaniu w sposób najbardziej ekonomiczny z możliwych czyli poprzez wykorzystanie zwykłego roweru i namiotu.Z uwagi na zagrożenie pandemiczne spotkanie odbyło się w auli naszej szkoły i brały w nim udział tylko trzy klasy (1dLO, 3cLOp, 3TRachg).

Na szczęście p. Piotr Strzeżysz zgodził się na nagranie całego spotkania i dla pozostałych uczniów jest ono dostępne u p. Jacka Dębka. Wykorzystując swoje przepiękne zdjęcia p. Piotr starał się wyjaśnić młodzieży jak to się stało, że pochodząc z małej miejscowości Trąbki obok Garwolina potrafił trzy razy przejechać rowerem obie Ameryki, napisać pięć książek, zdobyć bardzo wiele nagród podróżniczych, w tym słynnego „Kolosa”, który jest najważniejszą nagrodą podróżniczą w Polsce i poznać ponad 70 krajów utrzymując się tylko z pisania książek, robienia zdjęć i prowadzenia prelekcji. Ogromnym sukcesem p. Piotra jest umiejętność opowiadania o swoim, jakże niezwykłym życiu, w prosty i jasny sposób. Pan Piotr pokazuje własnym przykładem, że podróżowanie nie wymaga ogromnych nakładów finansowych a opiera się jedynie na ogromnej determinacji i pokonywaniu trudności związanych z warunkami atmosferycznymi, nieprzewidzianymi okolicznościami jak np. kradzież roweru, złamanie rzepki czy samotnością. Pan Piotr fascynuje nas swoją bezkompromisowością w spełnianiu marzeń, swoją wolnością i niezależnością. Jest przy tym niezwykle autentyczny i bezpośredni inspirując do realizacji własnych celów i marzeń.

Tekst: Andrzej Szałas

Zdjęcia: Bożena Pleskot