W maju 2017r. nasza szkoła zgłosiła swój akces w I ogólnopolskim konkursie o „LAUR Mistrza Nowoczesnej Edukacji”.

logo mistrza

Celem zainicjowanego przedsięwzięcia było wyróżnienie placówek, które wyróżniają się stosując w swojej codziennej praktyce nowe rozwiązania technologiczne, innowacyjne metody i programy nauczania, a zatrudnieni w nich nauczyciele potrafią współpracować z młodzieżą       w taki sposób, by wydobyć jej kreatywność i pasje do rozwijania swoich zainteresowań.

 

Konkurs zakładał aktywny udział Kuratoriów Oświaty, które do połowy czerwca miały wytypować po dwadzieścia placówek ze swojego województwa, które w sposób szczególny zasługują na nominację do tytułu Mistrza Nowoczesnej Edukacji. W wyniku dalszych eliminacji, Komisja Konkursowa nagrodziła  64 placówki (po 4 z każdego województwa). Praca konkursowa polegała na przygotowaniu prezentacji w formacie programu POWER POINT, składającej się z 8 slajdów, gdzie każdy ze slajdów odnosił się do konkretnej kategorii oceny konkursowej. W trzyetapowym konkursie ostatecznych zwycięzców wskazała kapituła konkursowa, której przewodniczył prof. UJK dr hab. Sławomir Koziej.

Honorowy patronat nad realizowaną inicjatywą sprawowała Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska.

24 listopada br. odbyła się uroczysta Gala Konkursu w Centrum Kongresowym Targów Kielce, na którą zostaliśmy zaproszeni, jako szkoła nominowana do nagrody, w kategorii technikum i szkoły zawodowe.

Uroczystości wręczenia nagród towarzyszyło II Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji i Nauce. Laury wręczono w kilku kategoriach (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja lub licea, technika i szkoły zawodowe) i nominowano w sumie 83 szkoły i placówki edukacyjne z całej Polski.

W foyer można było zapoznać się z ofertą wydawnictw, jak również zasięgnąć porad członków fundacji i stowarzyszeń dotyczących zagrożeń związanych z dorastaniem młodzieży oraz zapoznać się z ofertą drukarek 3D.

Zanim ogłoszono wyniki, wszyscy zaproszeni uczestniczyli w bogatym programie składającym się z następujących punktów:

- Nowe przestrzenie i wymiary edukacji (czy technologie informacyjno-komunikacyjne zrewolucjonizują szkołę?);

- Szybki internet w każdej szkole (OSE);

- Internet w szkole – problemy bezpieczeństwa, odpowiedzialność i obowiązki dyrekcji i nauczycieli;

- Nowoczesne technologie i media dla specjalnych potrzeb edukacyjnych;

- Nowe wyzwania dla edukacji – profilaktyka wychowawcza w cyberprzemocy;

- Generacja Z – przyszłość czy przeznaczenie?

- Edukacyjny Nobel;

Ostatnie dwa punkty programu to koncert gitarowy i finał Konkursu LAUR Mistrza Nowoczesnej Edukacji.

Na miejscu okazało się, że zostaliśmy nie tylko mianowani ale otrzymaliśmy główną nagrodę, która świadczy o prestiżu szkoły, czyli LAUR Mistrza Nowoczesnej Edukacji.

 

Iwona Jończyk